DR. YOONIE HAN

Cincinnati Enquirer’de “Akıcı tonları, şiirsel anlatımı ile cennetten çıkan ezgiler” olarak nitelendirilen Koreli piyanist Yoonie Han tanınmış uluslararası yarışmalarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya çapında büyük konser salonlarında şiirsel performansı ile pek çok büyük ödül almıştır.

2009 yılında, 17-31 yaş arasında gelecek vadeden en parlak piyanist” alanında Gawon Müzik Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda, Washington Uluslararası Piyano Yarışması, Dünya Piyano Yarışması, Fulbright Konçerto Yarışması, Juilliard’s Gina Bachauer Piyano Yarışması, Kosciuszko Chopin Yarışması, Ulusal Müzik Öğretmenleri Derneği Yarışması’nda birincilik ödülleri kazanmış ve Helsinki Maj Lind Uluslararası Piyano Yarışması, Arturo Benedetti Michelangeli Ödülü, Concorso Pianistico Ettore Pozzoli Internaziole, Fransa Recontre Uluslararası Piyano Yarışması ve Londra’daki Keyboard Trust’da da büyük ödüller almıştır. 2001’deki Kore Ulusal Müzik Yarışması’ndaki birincilik ödülünü takiben Kore Kültür Bakanlığı Yoonie Han’ı “Gelecek Vadeden Genç Sanatçı” unvanına layık görmüştür. Yoonie Han İtalyan Akademi Kurumu’ndan “Brava!” ödülünü kazanmıştır.

13 yaşında Seul Filarmoni ile ilk solo konserini veren Yoonie Han, Berlin Symphoniker, Buffalo Filarmoni, Helsinki Filarmoni, Houston Senfoni, Banff Festival Orkestrası ve I Pomeriggi Musicali di Milan ile konserler vermiştir. Lincoln Center, Kennedy Center, Frick Collections, Carnegie Hall, Myra Hess Series, Amerika Birleşik Devletleri - Philips Collections, Berlin Filarmoni, Concertgebouw Amsterdam, Paris - Salle Cortot ve Kore’deki SeJong Performance Arts Center gibi pek çok tanınmış merkezde çalmıştır. Performansları aynı zamanda New York – WQXR, NPR – “Artist Showcases”, Chicago WFMT ve bunun gibi pek çok yayın organında yayınlanmıştır. Steinway Records’da “Love and Longing” adlı albümü WQXR’da “Haftanın albümü” olmaya aday gösterilmiş ve hızlıca Billboard Classical Chart’da yükselmiştir.

Han, Eleanor Sokoloff ile çalışarak Curtis Institute of Music’den lisans derecesi ve Julliard School’da Robert McDonal’ın öğrencisi olarak yüksek lisans derecesi almıştır. Doktorasını SUNY Stony Brook’da tamamlamaktadır; Philippe Entremont ve Eduardus Halim ile çalışmalarına devam etmektedir. Han, aynı zamanda, Paris merkezli uluslararası bir mobilya satış firması olan Roche Bobois’dan, Fransa’nın en önde gelen saat üreticisi olan Breguet’den ve Han’a konserleri için kostüm sağlayan İtalyan moda evi Dolce & Gabbana’dan özel sponsorluk almıştır.

Yoonie Han Steinway Concert & Recording sanatçısıdır.


ODA MÜZİĞİ ÖĞRETİM KADROSU