• kerem tuncer

BARENBOIM-SAID AKADEMİSİ’NDE İLK TÜRK ÖĞRENCİ

Şubat, 2016

Yabancı hocalarla çalışmanın yarattığı olanaklar üzerine bir örnek...

Türkiye’de çeşitli kurumlarda ustalık sınıfı dersleri veren yabancı hocaların, genç yeteneklerin geleceği konusunda olumlu etkileri oluyor. Genellikle konservatuvar ve müzik fakültelerine bağlı liseleri tamamlayan müzik öğrencilerinin, lisans öğrenimlerini yurt dışında burslu olarak ya da iyi seçimlerle devam ettirmelerine olanak sağlıyor bu hocalar.

Son örneklerden biri Bilkent Müzik Hazırlık Lisesi’ni Muhemmedjan Turdiev’in sınıfından bitiren kemancı Kerem Tuncer (d. 1997). Önünü açan hocaysa Guy Braunstein. Öğrencisinin hep kendisiyle temasta kalmasını isteyen Braunstein, Mayıs’taki son gelişinde ders yapmanın ötesinde Kerem’i eğitimini nasıl sürdürmeyi plandığı konusunda iyice sorgulamasa, belki de bu kapı açılmayacaktı. Kerem, Avrupa’da belki bir iki okul denemek istediğini, Mozarteum’da Esther Hoppe ile irtibat halinde olduğunu anlattı. Braunstein, Berlin’de Daniel Barenboim’in önemli desteklerle yeni bir okul açtığını, okulun bütün öğrencilerinin konaklama dahil tam burslu okuyacağı bilgisini verdi. Ancak okulun ilk yılında bir tür pilot program uygulanacak, öğrenciler konusunda çok seçici olunacak ve tuüm enstruümanlarda toplamda en fazla 10-15 kişi alınabilecekti. Ayrıca okulda Barenboim’in özel isteği üzerine felsefe, sosyoloji gibi insanî bilimler dersleri bir çeşit yan dal biçiminde zorunlu olacaktı. Okulun amacı sadece iyi çalgıcı değil, entellektüel birikim sahibi müzisyenler yetiştirmekti.

Braunstein bu okulu Kerem’e şiddetle öneriyor ve hemen telefona sarılarak keman hocasının kim olabileceğini ve başvuruların devam edip etmediğini öğreniyordu. Kerem hemen elindeki hazır kayıtlarından göndererek başvurusunu yaptı. Kendisine sınav tarihi olarak ne ilginçtir ki, Salzburg’daki sınavın ertesi gününe, 11 Haziran 2015 veriliyordu. Neyse ki Kerem Mozarteum’da istediği hoca Esther Hoppe’yi kazanmanın verdiği iç rahatlığıyla Berlin’deki sınava gidiyordu.

Kendisine özel tertiplenen sınavda, Berlin’deki Schiller Theater’da Staatskapelle’den hocalar, şimdi birlikte çalışmakta olduğu Axel Wilczok, okulun dekanı ve bizzat Daniel Barenboim bulunuyordu. Eserleri çaldıktan sonra, Barenboim’dan “Çok beğendiği, çok yetenekli bulduğu” değerlendirmesini işitiyordu. Barenboim, “Mozarteum’u kazanmış olduğun için de kutlarım ama seni mutlaka okulumuzda görmek istiyoruz” diyor, Berlin’in önemi, verilecek olan burs ve eğitim kalitesi konusunda bilgiler vererek kararında bunları dikkate almasını istiyordu. Kerem de tüm bunları dikkate alarak seçimini “Barenboim-Said Akademisi”den yana yaptı.

Kerem’in bu seçimi, lisans öğrenimi boyunca, Barenboim’in Filistin kökenli düşünür Edward Said (1935-2003) ile birlikte oluşturup Orta Doğu ülkelerinden ve İsrail’den genç müzisyenleri aynı çatı altında topladığı Doğu-Batı Divanı Orkestrası’nda da yer alacağı anlamına geliyor.

“Barenboim-Said Akademisi”nin gelecek yıl geçeceği, kendisine tahsis edilen Berlin’in merkezindeki binasında restorasyon çalışmaları devam ediyor. Binanın konser salonu tanınmış Amerikalı mimar Frank Ghery tarafından tasarlandı. 620 koltuklu salona Pierre Boulez’in adı verildi. Okulun genel müdürlüğünü Almanya’nın eski Kültür Bakanı, gazeteci, yayıncı, siyaset bilimci Dr. Michael Neumann yapıyor. Müzik sorumlusuysa Barenboim.

Okulun ilk öğrencileri, bulundukları ülkelerde açılan sınavlarla seçildi. Kerem içinse Braunstein’ın tavsiyesi ve gönderdiği kayıtların çok beğenilmesi nedeniyle Berlin’de özel sınav yapıldı. Yetenekli öğrencilerimize bir de müjde verelim. 2016’dan itibaren bu sınav Türkiye’de yapılacak. Akademi’ye başvuracak öğrencilerden kayıt göndermeleri istenecek, bu kayıtlarla yapılacak değerlendirme sonucu başvuru sahiplerinin bir böümü seçilerek Türkiye’de sınava çağrılacak.

Kerem’i bu önemli okula kabulü ve Barenboim’in müzik direktörü olduğu Staatskapelle ve Staatsoper Berlin’in Konsertmaister’ı, aynı zamanda solist Michael Barenboim’in de hocası Axel Wilczok ile çalışıyor olması nedeniyle kutlarken 2016’daki sınava girecek tüm Türk müzik öğrencilerine de şimdiden başarılar diliyorum.

Şefik KAHRAMANKAPTAN
Andante / Gençlerden Haberiniz Var mı? / Ocak 2016

http://sanattanyansimalar.com/barenboim-said-akademisi-nde-ilk-turk-ogrenci/1799/