• mirac sarigul

ÖZBERK MİRAÇ SARIGÜL
5. ULUSLARARASI İSTANBUL GİTAR
FESTİVALİNDE BİRİNCİ OLDU

Nisan, 2018

Özberk Miraç Sarıgül 5. Uluslararası İstanbul Gitar Festivali Yarışmasını ikinci kez kazandı. En genç yarışmacı olan Özberk, aralarında 42 yaşında Amerikalı profesyonel bir gitaristin de bulunduğu Japonya, İtalya, Yunanistan, İran ve Türkiye’den toplam 54 yarışmacı arasından birinci seçildi. Üç aşamalı yarışma (dvd ön elemesi, yarı final ve final) yaş sınırı olmaksızın tek kategoride gerçekleştirildi. Final turunun jüri üyeleri arasında dünyaca ünlü gitaristler yer aldı: Aniello Desiderio, Goran Krikopovic, Zoran Dukic, Costas Cotsiolis, Danijel Cerovic, Ayşegül Koca ve aynı zamanda organizasyonun direktörü olan Cem Küçümen. 

Özberk halen eğitimine lise 3. sınıfta Prof. Kağan Korad ile devam etmektedir.

Yarışma resmi sitesi
www.istanbulclassicalguitarfestival.com

Özberk Miraç Sarıgül, 2000 yılında doğdu. Klasik gitar derslerine 10 yaşında  Soner Egesel ile başladı. 2011 ve 2012 yıllarında M.E.B. Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan Klasik Batı Müziği Çalgılarıyla Eser Seslendirme Yarışmasında iki yıl üst üste birinci oldu.

2012 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okuluna kabul edildi. Gitar çalışmalarını Prof. Kağan Korad ve Anıl Gelenler ile sürdürdü.

Pek çok ustalık sınıfına katıldı. 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi  Ankara Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen 2. Ulusal Klasik Gitar Yarışmasında ikinci oldu.

2015 yılında İstanbul  II. Uluslararası Cemal Reşit Rey Klasik Gitar Yarışmasında birinci oldu. 2016’da Belgrad’da Guitar Art XVII. Uluslararası Gitar Festivalinde ikincilik, 3. Uluslararası İstanbul Klasik Gitar Festivalinde birincilik, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen 3. Ulusal Klasik Gitar Yarışması’nda birincilik ödüllerini kazandı.