• ozberk

ÖZBERK MİRAÇ SARIGÜL’ÜN KORONA GÜNLERİNDEKİ BÜYÜK BAŞARISI

Haziran, 2020

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi lisans öğrencisi Özberk Miraç Sarıgül Avrupa’nın önemli klasik gitar yarışmalarından Uluslararası Montenegro (Karadağ) Gitar Yarışmasında ödül kazandı.

Bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilen yarışma, Covid-19 nedeniyle online yapıldı. 7 kategoriden oluşan yarışmanın 9 kişilik uluslararası jürisi Özberk Miraç Sarıgül’ü en üst kategori olan yaş sınırsız “Pro” kategorisinde ikinciliğe layık buldu.

Meksika, İtalya, Fransa, Saraybosna, İspanya, Romanya, Polonya, Rusya, İsrail, Ukrayna, Şili, Tayland, Sırbistan, ABD ve Türkiye’den 24 üst düzey gitaristin katıldığı “Pro” kategorideki en genç yarışmacı olan Sarıgül güçlü rakipleri arasından sıyrılarak ikinciliği elde etti.

Katılımcıların kurallar çerçevesinde kaydettiği videoları göndererek katıldığı yarışmada, gönderilen videolar yarışma günü-saati internet ve bir televizyon kanalından canlı olarak yayınlanarak jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi ve katılan yarışmacıların performans videolarına aşağıdaki adresten ulaşılabilir.

Özberk Miraç Sarıgül halen lisans eğitimini tam burslu olarak Prof. Kağan Korad ile sürdürmektedir.

Aynı yarışmada MSSF öğrencisi Begüm Argon 24 yaş altı kategorisinde beşincilik elde etti. Begüm Argon gitar çalışmalarını Serkan Ağır ile sürdürmektedir.

http://guitarmontenegro.com/en/