PROF. DR. MEHMET CAN ÖZER - USTALIK SINIFI

Ekim, 2021

Ableton Live 11 - Yeni Müzikte Yeni Yollar
15 Ekim 2021 15:30 - 17:20 Müzik Binası 242 numaralı Stüdyo

... Henüz 30 yaşında bile olmayan Özer, yapısal, kavramsal ve duysal olarak, Avrupa'da sesle uğraşan sanatçılardan çok ileride.
Jörn Florian Fuchs (Wiener Zeitung)

...Elektroakustik müziğin büyük bir ismi.
Animafest (Belçika)

Mehmet Can Özer geleneksel müzik unsurlarını elektroakustik müzikle birleştiren çok yönlü bir bestecidir.  Son on yılda Avrupa ve Türkiye'de yaşayan Özer, Batı ve Doğu müziği kaynaklarını kendi müzik dilinde birleştirmiştir. Türkiye'de yayınlanan ilk elektroakustik müzik albümü "Siyah Kalem Dansı (2009)" dâhil, uluslararası olarak altı solo albümü yayınlanmış, ayrıca "Deneysel Türk Müziği Antolojisi (2016)" gibi derleme albümlerde de yer almıştır.

Özer, Bourges (Fransa), AudioArt (Polonya), Remusica (Kosova), Busan Biennale (Kore), Pyramidale (Almanya), Acousmania (Romanya), SMC (Yunanistan), Generator (İsviçre), Electro-Globe (Belçika), Create (USA), EMUfest (İtalya), Ankara Uluslararası Müzik Festivali (Türkiye), Granada Festival (İspanya), Estoril Festival (Portekiz), DeSonanz (Makedonya), Apparat (Danimarka), Notam (Norveç), Exposition of New Music (Çekya), Animafest (Belçika), Bimbache (Almanya), Berlinale (Almanya), Macedonian New Music Days (Makedonya), Kiev Uluslarası Müzik Günleri (Ukrayna) ve Vox Electronica (Ukrayna) gibi köklü uluslararası festivallerde konserler vermiş ve ustalık sınıfları düzenlemiştir. Çalgılar için eserleri Sigulda (Letonya), MaerzMusik (Almanya),  Moritzburg (Almanya), Goslar-Harz (Almanya), Hambacher Musikfest (Almanya) ve     1. İzmir Yeni Müzik Günleri'nde seslendirilmiştir. 

Eserlerinin çoğu prestijli kurumlar, sanatçılar ve uluslararası yarışmalar tarafından sipariş edilmiştir. Bunların arasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (Ankara), Karşıyaka Oda Orkestrası, Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası, Thyssen Bornemisza Art Contemporary (Avusturya), Goethe Enstitüsü (Almanya), IMEB (Fransa), Musiques&Recherches (Belçika), Visisonor Vakfı (Hollanda), Duo Ums'n Jip (İsviçre), Aksanat (Türkiye), Pauline Sachse (Almanya), Lauma Skride (Letonya), Arjang Omrani (İran), Axel Buehter (Almanya), 1. Uluslararası Kontrabas Yarışması (Türkiye) ve EMS (İsveç) sayılabilir.

Sanatçı, Halıcı-Midi Beste Yarışması (1998), Bourges Uluslararası Elektroakustik Müzik Yarışması (2003 ve 2007), Goethe Enstitüsü Sanatçı Ödülü (2006) ve SWR Experimental Studio (2008) ödüllerine layık görülmüştür. 

Mehmet Can Özer 1981'de doğdu. Kompozisyon ve müzik teknolojileri eğitimlerini Bujor Hoinic, Michael Jarrell, Rainer Boesch ve Gerald Bennett ile Ankara, Cenevre, Zürih ve Berlin'de aldı. Özer, 2007 yılından beri kişisel olarak geliştirdiği "Aşure" adlı programını konserlerinde kullanmaktadır. Sanatsal faaliyetlerinin yanı sıra, yapımlarını klasik ve caz müzik ekseninde yürüten aktif bir ses mühendisidir. Halen Yaşar Üniversitesi'nde müzik bölüm başkanı ve profesör olarak görev yapmaktadır.