• yener g.

YENER GÖKBUDAK 10 BİN DOLARIN SAHİBİ OLDU

Kasım, 2015

Yener Gökbudak NDS 2. Uluslararası Piyano Yarışması'nı kazanarak başarılarına bir yenisi ekledi.

İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası 2. Piyano Yarışması’nı, Bilkent Müzik Lisesi’ni Gülnara Aziz’in öğrencisi olarak bitirdikten sonra lisans öğrenimini giriş sınavını kazandığı Moskova Çaykovski Konservatuvarı’nda sürdüren Cemil Yener Gökbudak kazandı.  

İkinciliği Rus piyanist Maria Anikina, üçüncülüğü de İlter Vurucu elde etti.

Tüm aşamaları halka açık olarak yapılan yarışma, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre Dame de Sion Lisesinin konser salonunda yapıldı.CRR konser salonundaki finalde adaylara, orkestra şefi ve jüri başkanı Vahan Mardirossian yönetimindeki Orchestra’Sion orkestrası eşlik etti. Yarışma finali ve ödül törenini TRT-HD canlı olarak yayımladı. Mardorisian başkanlığındaki jüride Gülsin Onay, Pierre Reach, Rüstem Saitkulov, İlja Scheps ve Emre Şen yer alıyordu.

Yener Gökbudak finalde Mozart’ın 17. Piyano Konçertosu’nu diğer iki finalist ise Bethoven’in 3. Piyano Konçertosu’nu seslendirdiler. Yener Gökbudak birinciliği elde ederek 10.000 dolarlık ödülün sahibi oldu. İkinci 5.000, üçüncü de 2.500 dolarlık para ödülünü kazandılar.

Yener Gökbudak’ın birinciliği dolayisiyle konser ödülleri de şunlardan oluşuyor: Notre Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu’nun yıllık programı çerçevesinde bir resital, Théâtre Saint Bonnet’de bir resital ve profesyonel bir kayıt ( Bourges, Fransa), Lisztomanias’ın "Liszt’in Doğusu" 2017 Festivalinde bir resital (Chateauroux, Fransa), Domaine Les Forges de la Vache’da doğaçlamalar dizisinde bir resital (Nièvre, Fransa), Galerie Besharat’da bir resital (Barbizon, Fransa).

Cemil Yener Gökbudak, piyano

1996 yılında Konya'da doğdu. Piyano eğitimine 2004'de Gülnara Bahşiş ile başladı. 2006 yılında, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu'na kabul edildi. Yurtiçinde ve dışında birçok resital verdi. Işın Metin, Ender Sakpınar ve Serdar Yalçın yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Mersin Üniversitesi Oda Orkestrasıyla  konserler verdi. Boris Berezovsky, Boris Berman, Matti Raekallio, Gülsin Onay, Özgür Aydın, Emre Elivar ve Kamerhan Turan'ın ustalık sınıflarına katıldı. Halen, Moskova Çaykovski Konservatuvarı’nda piyano çalışmalarını sürdüren Cemil Yener Gökbudak'ın katıldığı yarışma ve festivallerden bazıları şöyler:

Yarışmalar :
· '10 Yıldızdan Biri', Uluslararası Datça Müzik Akademisi  "10 Genç Yıldız" Yarışması, Datça / 2008
· 'İkincilik Ödülü', Kamuran Gündemir 1. Ulusal Piyano Yarışması, Mersin / 2009
· 'Birincilik Ödülü', Doğumunun 200. Yılında Chopin Ulusal Piyano Yarışması, Ankara / 2010
· 'İkincilik Ödülü', 1.Sergey Rahmaninov Piyano Yarışması, İstanbul / 2011
· 'En İyi Alemdar Karamanov Yorumcusu Özel Ödülü', 8. Uluslararası Alemdar Karamanov Piyano Yarışması, Simferopol / 2011
· 'Üçüncülük Ödülü', 22.Uluslararası Piyano Yarışması 'Roma 2012', Roma / 2012
· "İkincilik Ödülü", 10.Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması, Sofya / 2014

Festival ve Diğer Etkinlikler :
· Albert Long Hall Klasik Müzik Etkinlikleri - Harika Çocuklarımız, İstanbul / 2011
· I. Genç Yetenekler Klasik Müzik Festivali, Burdur / 2011
· Uluslararası Genç Klasikçiler Festivali, İstanbul / 2011
· 'Rising Stars in the Kremlin', III. Uluslararası Klasik Müzik Festivali, Moskova / 2011
· 'Sobirayem Duruzey',  8. Uluslararası Müzik Festivali', Moskova / 2012
· "International Holland Music Session", Bergen / 2013

http://sanattanyansimalar.com/yener-gokbudak-10-bin-dolarin-sahibi-oldu/1626/