• hakkimizda

HAKKIMIZDA

Sanat insanın varoluşuyla başlar, medeniyete bağlı olarak sonradan türeyen yapmacıklı bir olgu değil tam tersine insanın, insan vasfını kazandığı andan itibaren ortaya çıkan bir fenomendir. Bununla beraber yeryüzünde bilim ve teknolojinin ilerlemesinden çok daha önce insanın en üst ifadesine ulaşmayı başarmış, insanoğlunun zekası ve yeteneğinin doruklarını, hatta uygarlık seviyesini belirleyen bir kavram haline gelmiştir. Sanat kışkırttığı yaratıcılık, farklı bakabilme ve görebilme özellikleriyle tarih boyunca insanoğlunun, zihnini, algısını ve ifade etme gücünü şekillendirmiştir. Sanat konusunda yükselen toplumlar bilim, teknoloji ve uygarlık bilincinde de ileri giderek dünyaya yön vermişlerdir.

Bilkent Üniversitesi’nin kurucusu Profesör İhsan Doğramacı işte tam olarak bu sebeplerle, Bilkent’in yani “bilim kenti”nin en değer verdiği fakültelerinden biri olarak Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ni kurdu; sanatın bilimi, bilim insanlarını, toplumu yani uygarlığı etkileme gücünü çok iyi anladığı için.

Fakülte kurulduğu bu vizyonla, müzik ve tiyatro alanlarında yüksek nitelikli evrensel sanatın öğrenildiği, dünyadaki en yüksek standartlarda sanat insanları yetiştiren ve bunun da ötesine geçerek takip eden değil öncü olan bir anlayışla eğitim verme misyonunu kurulduğu 1986 yılından bu yana sürdürmektedir. Öğrencilerine müzik ve tiyatro alanı dışında da kazandırmayı amaçladığı yüksek düzeydeki İngilizce ve üniversitenin farklı bölümlerinden alınan derslerle oluşan entelektüel, açık görüşlü, dünya insanı olma niteliği, Bilkent’i sanat eğitimi konusunda ayrıcalıklı bir konuma yerleştirmektedir.