DOÇ. CEM ÖNERTÜRK*

Müzik eğitimine on iki yaşında İlhan Baran ile başladı. 1999 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Stiliana Stavreva’nın flüt sınıfına kabul edildi. Gülşen Tatu, Prof. Robert Winn, Patrick Gallois, Prof. Andras Adorjan, Maurice Steger ve Emmanuel Pahud’un ustalık sınıflarına katıldı. 1998 yılından beri pek çok konser ve resital vermiş, oda müziği konserlerinde yer almıştır.

Şubat 2005’te Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile UNICEF yararına bir konser vermiştir. Mart 2006'da "Yamahascholarship", 2007’de DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) müzik burslarına layık görülmüştür. 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi‘nden onur derecesiyle mezun olan Önertürk, 2007 yılının Haziran ayında önce Hochschule für Musik und Theater Hannover’in, daha sonra Hochschule für Musik und Theater München’in yüksek lisans programlarına kabul edilmiştir. Eylül 2007’de Türkiye’de ilk kez düzenlenen Cahit Koparal Flüt Yarışması’nda birincilik ödülü kazanmıştır. 2009-10 konser sezonunda Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile A. Khachaturian’ın Flüt Konçertosu’nu seslendirmiştir. 2008’de “Young Euro Classic” yaz festivali kapsamında kurulan orkestra ile Çin Halk Cumhuriyeti’nde Şanghay ve Pekin şehirlerinde, Almanya’da Münih ve Berlin şehirlerinde konserler vermiştir. 2011 yılında ünlü şef Lorin Maazel’in yönettiği “Castleton Festival Orchestra” ile Amerika ve Kanada turnelerine katılmış, 18 konserde solo flütist olarak görev almıştır. Sanatçı, Kapadokya’da her yaz düzenlenen “Klasik Keyifler Müzik Festivali”, 2013 yılından itibaren Afyon Müzik Festivali ve Opus Amadeus Müzik Festivali, Hezarfen Ensemble ile 2013 yılında Berlin’de düzenlenen “Marz Musik” Modern Müzik Festivali ve Münster Müzik Festivallerinde sahne almıştır. 2014 yılında düzenlenen MUSMA modern müzik festivali için kurulan nefesli beşli ile konser vermiştir.

Cem Önertürk yüksek lisans çalışmalarını Hochschule für Musik und Theater München’de Prof. Andras Adorjan ile 2009’da, doktora çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü’nde Stiliana Stavreva ile 2013’te tamamlamıştır. Halen Bilkent Senfoni Orkestrası, Ankara Filarmoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Hezarfen Ensemble, Arcis Ensemble, Ankara Nefesli Beşlisi, TrioNeo ve DuoSonant müzik toplulukları ile konserler vermekte, Bilkent Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nde flüt dersleri vermektedir.


FLÜT ÖĞRETİM KADROSU