SERKAN AĞIR*

Klasik gitar çalışmalarına 1994 yılında başlayan Serkan Ağır, 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Gitar Bölümü’ne kabul edilmiş ve Ahmet Kanneci'nin öğrencisi olmuştur. 2000 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Klasik Gitar Sanat Dalı’na burslu olarak kabul edilmiştir. Lisans eğitimini Kağan Korad ve Kürşad Terci'nin öğrencisi olarak tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Gitar Sanat Dalı’nda Soner Egesel'in öğrencisi olarak tamamlayan Serkan Ağır yine aynı okulda sanatta yeterlik çalışmalarına Erdem Sökmen'in öğrencisi olarak devam etmiş, 2012 yılında buradan başarı ile mezun olmuştur.

Eğitim hayatı boyunca Tilman Hoppstock, Alirio Diaz, Aniello Desiderio, Marco Socias, Costas Cotsiolis, Alfonso Moreno gibi önemli isimler ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Yurtiçinde ve dışında pek çok konser ve ustalık dersi veren Serkan Ağır,  Theater Des Augenblicks (Viyana), St. Marcus Müzik Festivali (Zagrep), Novska Konservatuvarı (Novska), Caddebostan Kültür Merkezi, Mersin Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ile Fransa Büyükelçiliği, Amerikan Büyükelçiliği, İspanya Büyükelçiliği bünyesinde Bilkent Senfoni Orkestrası, Güzel Sanatlar Orkestrası, çeşitli oda müziği topluluklarıyla ve solo konserler gerçekleştirmiştir.

2006-15 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı’nda dersler vermiştir. Serkan Ağır halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Klasik Gitar Sanat Dalı Koordinatörü ve öğretim görevlisidir.


KLASİK GİTAR ÖĞRETİM KADROSU