DR. ÖĞRETİM ÜYESİ ONUR TÜRKMEN

Geleneksel Türk müziği çalgıları ve makamlarını “hat” ismini verdiği yenilikçi bir yaklaşımla çağdaş müzik alanında kullanması ile tanınan bir bestecidir.

1972 yılında Eskişehir’de doğdu. 1998 yılında Berklee College of Music Caz Kompozisyon Bölümü’nden, 1999 yılında İ.T.Ü Çevre Mühendisliği’nden mezun oldu. 2002 yılında MIAM’da kompozisyon yüksek lisansına başladı. Aynı kurumda 2004 yılında İlhan Usmanbaş ile başladığı doktora çalışmalarının sonunda hazırladığı “Contemporary Techniques Applied to Turkish Music Instruments” (Çağdaş Çalgı Tekniklerinin Türk Müziği Çalgılarına Uyarlanması) başlıklı tezini 2009 yılında tamamladı ve Ph. D. unvanını aldı.

Sanatçının eserleri Bristol University New Music Ensemble, BL!NDMAN (Brüksel), E-XXI (Antwerp), Yurodny Ensemble (Dublin), Arcobaleni Duo (Alessandria/İtalya), Adapter Ensemble (Berlin), University of Memphis Contemporary Chamber Players, Ellen Jewett, Razumovsky Ensemble (Londra), Talking Drums Trio (Stuttgart), Hezarfen Ensemble (İstanbul), Ankara Üniversitesi Solistleri, İstanbul Modern Music Ensemble’ın aralarında bulunduğu pek çok topluluk tarafından MUSMA (The Music Masters on Air), ISCM (International Society of Contemporary Music 2012 Belgium World Music Days), Schleswig Holstein Festivali, Maerz Musik Festivali, Kreuztanbul Festivali, Çin-Türkiye İletişim Konserleri, İstanbul Müzik Festivali, Mediterraneus Projesi, Ankara Uluslararası Müzik Festivali ve Akbank Caz Festivali’nde seslendirildi. Klasik Keyifler Festivali’nde 2012 yılında Grammy Ödüllü besteci Stephen Hartke, 2013 yılında Nieuw Ensemble direktörü Jöel Bons ile birlikte bestecilik hocalığı yaptı.

Türkmen 2012 yılında Cumhuriyet Ankara Gazetesi tarafından yılın bestecisi seçildi, Andante dergisinin 4. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri için ise Yılın Bestecisi ödülüne aday gösterildi. İrlanda Sanat Konseyi, Sevda Cenap And Vakfı gibi kurumlardan siparişler aldı. Bestecinin eserleri Coffee Time Records, Pan Yayıncılık, Kalan Müzik ve Çağsav Müzik tarafından yayınlandı.

2004-07 yıları arasında Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde teori ve çalgı bilgisi dersleri veren sanatçı 2007’den bu yana Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir. 2014 yılında yardımcı doçent unvanı almıştır.

oturkmen@bilkent.edu.tr


KOMPOZİSYON VE MÜZİK TEORİSİ ÖĞRETİM KADROSU