ÜLKEMİN AKBAŞ

Ülkemin Akbaş Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon Bölümü'nden 2004'te mezun oldu. Yüksek lisansını Avusturya'daki Universität für Musik und darstellende Kunst Graz'da çağdaş müziğin önde gelen kompozitörlerinden Beat Furrer ve Klaus Lang'in danışmanlığında tamamladı.

Universität für Musik und darstellende Kunst Wien'de kompozisyon bölümünde postgraduate eğitimini bitiren Akbaş burada da ünlü kompozitör Michael Jarrell ile çalıştı. Besteci ustalık sınıfı eğitimlerini Fransa'daki Acanthes New Music'de Salvatore Sciarrino'nun ve Almanya'daki Internationale Ferienkurse für Neue Musik Darmstadt'ta George Haas'ın danışmanlığında tamamladı.
 2014 yılında Viyana Ehrbaar saal’de bir portre konseri düzenleyen kompozitörün "Kar" isimli solo piyano eseri BESOM'un düzenlediği yarışmada üçüncülüğe layık görüldü. Rush isimli bir başka eseri ise Mauricio Kagel Composition Competition'da finale kaldı. Kompozitörün eserleri Avrupa'nın pek çok seçkin müzik topluluğu tarafından seslendirildi.
 Eserleri son olarak Çin'de yapılan 6’th New Music Week of Shanghai, Romanya'daki International New Music Week Bucharest ve Auditorio Nacional Madrid’de icra edildi.

Besteci’nin çalışmalarını icra eden solist ve orkestralar arasında Matei İochimescu, Ana Topolovic, Alfredo Ovalles, Ensemble XX Jahrhundert, Orquesta sinfonica Neotonarte, Karşıyaka Oda Orkestrası, Bahçeşehir Oda Orkestrası ve Hacettepe Oda Orkestrası yer almaktadır.

2019 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası’nın siparişi üzerine yazdığı Nocturne in Red’ in prömiyeri BSO tarafından gerçekleştirilmiştir. Besteci halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.


KOMPOZİSYON VE MÜZİK TEORİSİ ÖĞRETİM KADROSU