GÜLOYA ALTAY

1992 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Mahir Çakar’ın korno sınıfına kabul edildi. 1993 yılında Rotary Klübü'nün düzenlediği "Yılın Genç Müzisyeni" yarışmasında ve 1996 yılında The British Council'ın düzenlediği bakır nefesliler yarışmasında ikinci oldu. Aynı yıl Jeunesse Musical'ın korno dalında düzenlediği birincilik ve ikincilik ödüllerinin verilmediği yarışmada finalist oldu.

1997 yılında Mahir Çakar'ın yönlendirmesiyle, Frankfurt Müzik ve Sahne Sanatları Yüksek Okulu’na (Hoschule für Musik und Darstellende Kunst) dünyaca ünlü solist Prof. Marie Luise Neunecker'in öğrencisi olarak henüz 15 yaşındayken kabul edildi. Girmiş olduğu sınavlarla 1998 yılında Federal Alman Gençlik Orkestrası'nda (Bundes Jugend Orchester), 2000 yılında ise her yıl dünya çapında seçmeleri yapılan, ünlü şef Claudio Abbado'nun kurduğu Gustav Mahler Gençlik Orkestrası'nda çalmaya hak kazandı ve her iki orkestrada da üçer yıl olmak üzere tüm projelerde yer aldı. Aynı yıl içerisinde Müzik Hayatı Vakfı (Stiftung Musik Leben) tarafından pek çok solo konsere davet edildi. Bunlardan biri Alman Devlet Televizyonu ZDF konseridir. "DİKKAT MÜZİK!” (ACHTUNG KLASSIK!) adındaki klasik müzik televizyon programında icra ettiği Mozart'ın 3. Konçertosu (KV.447) 2000 yılında ZDF'de yayınlanmıştır.

Profesyonel müzik yaşamı 2001 yılında Frankfurt Operası'nda kazandığı sınavla 19 yaşında başladı. Bundan önce Oldenburg Devlet Opera ve Balesi'nin daimi şefi Alexander Rumpf, Güloya Altay'ı otkestrasındaki solo korno pozisyonuna uygun görerek davet etmiş olup, Altay henüz 17 yaşında olmasından dolayı pozisyona uygun görmeyen Prof. Marie Luise Neunecker kendisini, 2002 yılında tekrar açılan solo korno sınavına göndermiş ve Altay burada bir yıl başarıyla görev yapmıştır. Ardından 2003 yılında, Bremen Filarmoni'nin sınavını kazanarak (Bremer Philharmoniker) 2006 yılına kadar bu orkestrada çalıştı. 2006 yılında Bavyera Eyalet Opera ve Balesi Münih'e (Bayerische Staatsoper München) verdiği başarılı sınavla, 450 yıllık orkestra tarihindeki ilk bayan korno sanatçısı olarak kabul edildi ve 2008 yılına kadar burada pek çok ünlü şef ve solistle çalıştı.

2008 yılında Frankfurt Operası'nın açmış olduğu 2. korno pozisyonunun sınavını kazanarak burada 2009 yılına kadar çalıştıktan sonra, Türkiye'ye dönüş yapma kararı aldı. 2009 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası'nın açmış olduğu sınavı kazanarak çalışmaya başlayan Altay, aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Aldığı davetler üzerine Avrupa'nın pek çok ülkesinde ve Uzak Doğu'da misafir sanatçı olarak yer aldı. Bugüne kadar Claudio Abbado, Zubin Mehta, Kent Nagano, Esa Pekka Salonen, Daniel Harding, Kurt Masur, Mariss Janssons gibi pek çok ünlü şefle çalıştı. Hâlen misafir sanatçı olarak davetler alan Altay'ın düzenli konserler verdiği en önemli orkestralardan biri, Claudio Abbado'nun kuruculuğunu üstlendiği Mahler Chamber Orchestra’dır. Berlin "Hanns Eisler" Yüksek Müzik Okulu'ndan mezun olan sanatçı, doktora çalışmalarını (Konzert-Examen) Almanya'nın Mainz şehrindeki Johann Gutenberg Üniversitesi'nde, Prof. Sibylle Mahni Haas’ın öğrencisi olarak 2012 yılında başarı ile tamamlamıştır. Mezuniyet performansı, üniversite tarafından CD olarak düzenlenmiştir.

Güloya Altay 2014 yılında kurulan "Oktopus" oda müziği sekizlisi ile çalışmalarını sürdürmektedir.


KORNO ÖĞRETİM KADROSU