MARIA NOWOTNA

Polonya'da doğdu. Lodz Müzik Akademisi teori ve piyano bölümlerinden mezun oldu. Lodz Üniversitesi Felsefe ve Tarih Fakültesi, Felsefe Bölümü'nden de dersler alarak altyapısını güçlendirdi. Anayurdu Polonya'da çeşitli müzik okullarında müzik dersleri (teori, piyano, eşlik) verdi. Aynı dönemde Karol Szymanowski Vakfı'nın sanat yönetmenliğini üstlendi.

1989 yılından beri Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde öğretim görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda kulak eğitimi ve yardımcı piyano koordinatörüdür. 1972 yılından beri hem Polonya'da hem de yurt dışında piyanist ve eşlikçi olarak konserler vermektedir. 2006 yılında Viyana'da Frederic Chopin'in Şarkıları CD'si yayınlanmıştır. Polonya Müzik Hareketi dergisine müzik yazıları yazmaktadır. Müzik kültürünün gelişimi yolunda toplum yararına yürüttüğü çalışmalarından ötürü Polonya'nın 40. Yıl Madalyası ve Lodz Kenti Onur Nişanı ile ödüllendirilmiştir. Bilkent Üniversitesi'nde 2008-09 Akademik Yılı Öğretimde Üstün Başarı Ödülü sahibidir.

Maria Nowotna'ya üstün başarısı ve hizmetlerinden dolayı 6 Ekim 2010 tarihinde kültür elçisi olarak Ankara Polonya Büyükelçiliği'nde Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski tarafından ''Bene Merito'' onur madalyası verilmiştir.


KULAK EĞİTİMİ ÖĞRETİM KADROSU