SELÇUK AKYOL

Müzik çalışmalarına babası Ali Rıza Akyol ile başladı. 1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Obua Sanat Dalı’na Yrd. Doç. Macit Kızılay'ın öğrencisi olarak girdi. Lisans eğitimini 2000 yılında tamamladı. Şubat 2001’de Federal Almanya Cumhuriyeti, Robert Schumann Hochschule-Düsseldorf'un sınavını kazanarak Prof. Taşkın Oray'ın sınıfında yüksek lisans (Künstlerische Ausbildung) öğrenimine başladı. 2004 yılında “Sehr Gut-Çok İyi” derece ile bitiren sanatçı aynı okulda “Konzert Examen” eğitimi almaya hak kazandı. Bu öğrenimini 2006 yılı ocak ve şubat aylarında verdiği konserlerle “Auszeichnung-Yüksek Şeref” derecesi ile bitirdi.

Almanya'daki öğrenimi sırasında Düsseldorf Symphoniker, BayerOrchester-Krefeld ve Notabu Ensemble-Düsseldorf’da görev aldı. Ayrıca kurucu üyelerinden olduğu Schumann-Camerata Orkestrası ile 2004 yılı eylül ayında “Deutsche-Russiche Kulturbegegnung” (Alman-Rus Kültür Tanışması) organizasyonu kapsamında Rusya'nın Moskova, Nijhi Novgorod, Kazan ve Volgagrad gibi önemli kültür merkezlerinde konserler verdikleri turneye katıldı. Kasım 2004’te Neuma Quintett ile Schmolz Bickenbach-Düsseldorf Oda Müziği Yarışması'nda birincilik ödülü aldı ve Nord-Rhein Westfallen eyaletinde konserler verdi. 2006 yılında W.A.Mozart'ın 200. doğum yılı nedeni ile Düsseldorf'ta düzenlenen festivalde orkestra ve oda müziği konserlerinde yer aldı.

2007 yılında Türkiye'ye dönen sanatçı aynı yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde öğretim görevlisi ve Bilkent Senfoni Orkestrası'nda obua grup şefi olarak görevine başladı. 2010’da Bilkent Senfoni Orkestası ile L.A. Lebrun Re minör Obua Konçertosu'nun Türkiye'de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi ve sanatta yeterlik eğitimini tamamladı. 2011 yılında Almanya'da düzenlenen Schleswig Holstein Müzik Festivali'nde Bilkent Senfoni Orkestrası ile verdiği konserlerin yanı sıra Hamburg’da festivalin Çağdaş Türk Bestecileri etkinliği kapsamında düzenlenen oda müziği konserinde görev aldı. 2012’de R. Strauss’un Obua Konçertosu'nu Bilkent Senfoni Orkestrası ile seslendirdi. Sanatçı bunun yanı sıra İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Başkent Oda Orkestrası ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde konserler vermiştir.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Bilkent Senfoni Orkestrası'ndaki görevlerine halen devam etmekte olan sanatçı aynı zamanda Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Lisansüstü dersleri vermektedir.

Sanatçının, Richard Strauss Obua Konçertosu kaydına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=SasFxXRKlSk.


OBUA ÖĞRETİM KADROSU