HAYREDDİN HOCA

Arnavutluk’un İşkodra kentinde doğdu. Yedi yaşında Pierin Xhanxhafili’den viyolonsel dersleri almaya başladı. On üç yaşında başkent Tiran’da Lise Müzik Okulu’nda Gjovalin Lazri ve Ümer Skenderi ile viyolonsel çalıştı. Bu yıllarda başarılı konserler verdi, radyo-televizyon programlarına katıldı. 1978 yılında katıldığı yarışmada birinci seçilerek Arnavutluk Devlet Konservatuvarı’na girmeye hak kazandı ve Muharrem Denizi’nin sınıfında eğitimine başladı. 1983’de başarı ile mezun oldu. Konservatuvarda eğitim gördüğü yıllarda Arnavutluk Devlet Radyo ve Televizyon Senfoni Orkestrası’nda çalıştı ve solistlik kariyerine başladı. 1983’de Tiran’da gerçekleştirilen Uluslararası Genç Yetenekler Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı. 1983-1988 yıllarında Arnavutluk’un pek çok kentinde başarılı konserler ve resitaller gerçekleştirdi. 1988’de Arnavutluk Devlet Konservatuvarı’na öğretim görevlisi olarak atandı.

Repertuvarında Bocherini, Vivaldi, Bach, Beethoven, Brahms, Çaykovski, Haydn, Schumann, Schubert, Şostakoviç, Prokofyef, Saygun gibi bestecilerin eserleri bulunan sanatçı, pek çok Arnavut bestecisinin eserlerinin ilk seslendirmesini yaptı. 1. Uluslararası Anadolu Müzik Festivali’ne solist olarak katıldı. Türkiye, Almanya, İtalya, Belçika, Fransa, Yunanistan, Yugoslavya ve Japonya’da konser turneleri gerçekleştirdi. Rıfat Tegja, Ermir Krantja, Eno Koço, Ferdinand Dedja, Gürer Aykal, Rengim Gökmen, Nello Santi, Serge Baudo, Alexander Dmitriev, Massimo Freccia, Yoel Levi gibi ünlü şefler yönetiminde konserler verdi. Suna Kan ve Toğrul Ganioğlu ile birlikte Brahms’ın İkili Konçertosu’nu Bilkent Senfoni Orkestrası ve Türkiye’deki çeşitli orkestralarla seslendirdi. Toğrul Ganioğlu ve Nermin Ganiyeva ile birlikte Beethoven’ın Üçlü Konçertosu’nu Bilkent Gençlik, Adana, Bursa Senfoni Orkestraları eşliğinde seslendirdi. Sanatçı, Server Ganiyev yönetimindeki İnönü’yü Anma Konseri’nde Bilkent Oda Orkestrası ile İsmet İnönü’nün viyolonseliyle Bocherini Viyolonsel Konçertosu ve Saygun Partita’yı; Azerbaycan Devlet Filarmoni Orkestrası ile Brahms İkili Konçerto’yu icra etti. Bujor Hoinic yönetimindeki Eskişehir Belediye Orkestrası ile Schumann’ın Viyolonsel ve Orkestra için Konçerto’sunu seslendirdi. 1995 yılında The British Council’ın düzenlediği “Young Musician of the Year Competition”da jüri üyeliği yaptı.

Ünlü Fransız orkestra şefi Jean Fournet, sanatçının icracılık niteliğini “entellektüel potansiyele sahip, mükemmel bir usta” olarak değerlendirdi. Hayreddin Hoca solo resitalleri ve oda müziği konserlerini piyanist Nermin Ganiyeva ile vermektedir. Bu konserlerin CD kayıtları da bulunmaktadır. Sanatçı son olarak Gürer Aykal yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’yla Necil Kazım Akses’in “İdil” başlıklı eserinin kaydını gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda öğretim görevlisi olan sanatçı ilkokuldan başlayarak sanatta yeterlik (doktora) düzeyine kadar öğrenciler yetiştirmektedir. Hayreddin Hoca, 1993’den bu yana Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Müzik Hazırlık Okulu’nda öğretim görevlisi, Bilkent Senfoni Orkestrası viyolonsel grup şefi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


VİYOLONSEL ÖĞRETİM KADROSU