SERDAR RASUL

Özbekistan’da doğdu. Müzik eğitimine üstün yetenekli çocukların kabul edildiği Özel Müzik Okulu’nda başladı. Daha sonra Moskova Devlet Konservatuvarı’na bağlı Merkez Müzik Okulu’nda devam etti. 1983’te kabul edildiği Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Natalya Şahovskaya ve Prof. Stefan Kalyanov ile çalıştı. Öğrenimi sırasında Rusya ve Özbekistan’da birçok konser verdi.

1987-90 yıllarında Moskova Gnesin Müzik Akademisi’nin Opera Stüdyosu Senfoni Orkestrası’nda çalıştı. Aynı yıllarda Jukovski’de Sergei Skripka yönetimindeki senfoni orkestrasında çalıştı. 1990-93 yıllarında Taşkent’te Özbekistan Yıldızları adlı oda orkestrasında çalıştı. 1993’ten bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi ve Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Geniş repertuvarında Bach, Beethoven, Brahms, Schumann, Chopin, Dvorak, Tchaikovsky, Rachmaninov, Shostakovich, Prokofiev gibi bestecilerin yanı sıra pek çok Özbek bestecinin eserleri de bulunmaktadır. Gennady Rozhdestvensky, Sergei Skripka, Aleksandr Dmitriyev, Karl Anton Rickenbacker, Nello Santi, Jean Fournet, İonescu Galati, Emil Tabakov, Gürer Aykal gibi birçok değerli şef ile çalıştı. Türkiye, İtalya, Belçika, İsviçre, Rusya, Hong Kong, Tayland ve Japonya’da turneler gerçekleştirdi. Çeşitli resital ve oda müziği konserleri vermektedir.


VİYOLONSEL ÖĞRETİM KADROSU