VERDA ÇAVUŞOĞLU

1986 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okulu Viyolonsel Sanat Dalı’na burslu olarak kabul edildi. Çalışmalarını Prof. Doğan Cangal ile sürdüren Çavuşoğlu, öğrenimi sırasında birçok resital ve konser verdi.

1990-91 yıllarında Bilkent Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası’nda görev aldı. 1996 yılında mezuniyet konserinde Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak yorumladığı Dvorak’ın Viyolonsel Konçertosu ile lisans eğitimini başarı ile tamamladı. Aynı yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü’nde yüksek lisans programına kabul edildi. Yüksek lisans eğitimi sırasında üyesi olduğu Bilkent Quartet ile yurtiçinde ve dışında birçok oda müziği konserleri verdi. Bunlardan Cumhuriyet Gazetesi’nin 51. Yılı sebebi ile düzenlenen etkinliklerde verdikleri konser, ulusal platformda yankı uyandırdı.

Çavuşoğlu, 1997 yılında Atatürk’ü Anma Konserleri’nde Bilkent Senfoni Orkestrası ile Lalo’nun Viyolonsel Konçertosu’nu solist olarak seslendirdi. İsmet İnönü’yü anma etkinliklerinde Bilkent Oda Orkestrası eşliğinde Couperin’in Viyolonsel Konçertosu’nu İsmet İnönü’nün kendi viyolonseli ile seslendirdi.

Verda Çavuşoğlu, 1999 yılında ANAÇEV’in düzenlediği Genç Yorumcular Viyolonsel Yarışması’nda birincilik ödülü ve “En İyi Türk Eseri Yorumcusu” ödüllerine layık görüldü.

Bilkent Senfoni Orkestrası’yla, Belçika, İtalya, Portekiz, İspanya ve Japonya’da düzenlenen birçok festival ve konserlerde görev aldı, dünyaca ünlü şef ve solistlerle çalıştı. Verda Çavuşoğlu; halen Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

verdademirel@hotmail.com


VİYOLONSEL ÖĞRETİM KADROSU