• sanat dali kabulleri
  • 2

SANAT DALI KABULLERİ

2018-2019 Akademik Yılı kabul sınavları, tüm sanat dalları için yetenek ve/veya seviyenin sınanacağı bir sınav ile gerçekleştirilecektir.

Teori-Kompozisyon Sanat Dalı’na başvuran adaylardan ilgili sanat dalının lise mezuniyeti istenmez. Diğer sanat dallarında adaylardan başvurulan sanat dalının lise mezuniyet düzeyi istenir. Lise mezuniyet düzeyi adayın başvurduğu sınıf ve sanat dalına yeterliği seviye sınavıyla tespit edilir. Başvurulacak sınıflar için gereken düzeyleri belirleyen repertuar örnekleri önkayıt tarihleri boyunca fakülteden alınabilir.

Tüm sanat dallarında (seviyeleri başvurdukları sanat dalı ve devreye göre değerlendirilmek üzere), adaylar programlarını sunar.

Yetenek sınavında tüm sanat dallarına başvuran adaylara müzikal algı (kulak) sınavı uygular. Bu aşamada adaylardan melodik ve armonik olarak tekten çoğa, sesleri doğru algıladıklarını belli edecek şekilde söylemeleri istenir. İstenilen ritimleri tekrarlamaları beklenir. Kısa müzik örneklerini tekrarlamaları istenerek müzik hafızaları sınanır.

Başvurulan sanat dalı ve devreye göre genel müzikal formasyon (solfej, teori, müzik tarihi, armoni, form bilgisi vb.) düzeylerini saptamaya yönelik sorular sorulur, uygulamalar yaptırılabilir. Bilkent müzik bolumunde kulak eğitimi ve solfej konusunda kur sistemi uygulanmaktadır, öğrenciler kabul edildikleri taktirde bu kur sistemi içinde uygun oldukları seviyeye yerleştirilirler.

Teori-Kompozisyon sanat dalına başvuran adaylardan kişisel kompozisyonlarını yazılı olarak komisyona sunmaları ve piyanoda seslendirmeleri istenir. Adaylar eserlerinin kayıtlarını da sunabilirler. Adaylardan verilen kısa motifleri piyanoda geliştirmeleri istenebilir. Komisyon gerek gördüğünde adaylarla mülakat yapabilir.

Piyano, Yaylı Sazlar, Nefesli Sazlar, Klasik Gitar ve Vurma Sazlar sanat dallarına başvuran adayların lise mezuniyet düzeyinde eserler seslendirmeleri beklenir. Başvuracak adaylardan sanat dallarına göre seslendirmeleri beklenena, seviyelerini belirtmek amacıyla sunacakları programları, (sanat dallarına göre) teknik etüt, polifonik eser, sonat veya konçerto, romantik ve çağdaş dönem eserleri veya eşdeğer eserlerin örneklerinden oluşturmaları önerilir.

Adres

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 06800 Bilkent, Ankara
E-posta : mssf@bilkent.edu.tr
Tel : (312) 290 22 73 Müzik
Faks : (312) 266 45 39 Müzik

Detaylı bilgi için yukarıda belirtilen telefonlardan Bölüm Başkanlıkları ve Sanat Dalı Koordinatörlüklerine ulaşabilirsiniz.
Eğitim ücreti ve burslarla ilgili olarak aşağıda belirtilen linkten ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
http://www.adaybilgi.bilkent.edu.tr/